هیاتی که توسط خود نماینده‌ها انتخاب می‌شود، چگونه باید بر نمایندگان نظارت کند؟

رئیس کارگروه اصلاح قانون انتخابات شوراها گفت: نمایندگانی که توسط خود نماینده‌ها انتخاب می‌شوند، چگونه می‌توانند بر نمایندگان نظارت کنند؟

ابوالفضل ابوترابی، رئیس کارگروه اصلاح قانون انتخابات شوراها، در رابطه با نتیجه عملکرد این کارگروه گفت: هفته آینده پیشنهادات اصلاح قانون انتخابات شوراها به کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس می‌آید. براساس این اصلاحیه کمیسیون ملی انتخابات مرکب از شورای نگهبان، قوه مقننه، قوه اجراییه و قوه قضاییه تشکیل می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در رابطه با عملکرد این این کمیسیون افزود: کمیسیون ملی انتخابات به صورت مستقل کار نظارت بر صلاحیت اعضا و کاندیدای شوراها را بر عهده دارد.

ابوترابی در توضیح جزئیات اصلاحیه قانون انتخابات شوراها تصریح کرد: ایجاد آزمون یکی از جزئیات این اصلاحیه است. به این صورت که یکی از شروط تأیید صلاحیت قبولی در آزمون است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص زمان طرح این اصلاحیه در صحن و تصویب آن اظهار کرد: بعد از آنکه اصلاحیه قانون انتخابات شوراها از کمیته به کمیسیون رفت، حدود ۳ هفته دیگر کمیسیون آن را به صحن علنی ارائه می‌کند.ابوترابی در رابطه با اصلاح ساز وکار هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و حضور یک قاضی و یک حقوقدان در این هیئت ادامه داد: در مورد هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان پیشنهاد بنده به این صورت بود که اکثریت اعضای این هیئت از بیرون  باشند به این ترتیب که یک کارشناس از دیوان عالی، یک حقوقدان شورای نگهبان، که نظارت بر مجلس همچنان بر عهده شورای نگهبان است، و یک عضو از کمیسیون قضایی مجلس اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان را تشکیل دهند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: نحوه چینش و ساز و کار هیات فعلی تعارض با منافع دارد. در حال حاضر قانون اینگونه است که هر ۷ نماینده عضو هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، توسط صحن و مجلس تعیین می‌شوند. نمایندگانی که توسط خود نماینده‌ها انتخاب می‌شوند، چگونه می‌توانند بر نمایندگان نظارت کنند لذا این تعارض منافع محسوب می‌شود.

ابوترابی در پاسخ به اینکه فضای حاکم بر مجلس با این پیشنهاد موافق است؟ یادآور شد: باید در مجلس رأی‌‎گیری شود، هنوز به مرحله رأی‌گیری نرسیده است.

منبع: برنا 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
آسمان زنجان صاف تا قسمتی ابری است
خبر قبلی
دلایل افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر چیست؟
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست