1. اجتماعی
  2. پرداخت حق پرستاری به معلولین ضایعه نخاعی بهزیستی زنجان

کد خبر: 6925

پرداخت حق پرستاری به معلولین ضایعه نخاعی بهزیستی زنجان

مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: کلیه معلولین شدید و خیلی شدید آسیب نخاعی بطور مستمر و ماهیانه حق پرستاری دریافت میکنند

به گزارش “همدلی‌زنجان”؛ به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی با باین این مطلب، اظهار کرد: طناب نخاعی در انسان اهمیت خاصی برای تداوم زندگی دارد و اگر نخاع به دلایل ضربه یا غیر ضربه در یکی از سطوح گردن، پشت و یا کمر آسیب ببیند موجب اختلالات شدید حرکتی در اندامهای زیر آسیب دیده می گردد.

وی اظهار کرد: بیشتر آسیب های نخاعی بعلت ضربه است و معمولاً به هنگام تصادف بویژه چپ کردن خودرو، سانحه با موتورسیکلت، حرکات شدید ورزشی، سقوط از ارتفاع و یا ضربات ناشی از چاقو ایجاد می شود.

این مقام مسئول موارد غیر ضربه ای را از دیگر علل ایجاد معلولیت ضایعه نخاعی معرفی نمود و گفت: در موارد غیر ضربه ای عارضه مادرزادی منگومایلوسل، فتق دیسک بین مهره ای، لیز خوردن مهره و تومورها از مهم ترین علل ضایعه نخاعی هستند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه همه افرادی که کمک‌هزینه حق پرستاری دریافت می‌کنند، ضایعه نخاعی بوده و نوع ، شدت این ضایعه توسط کمیسیون پزشکی تایید شده است تصریح نمود: در حال حاضر هیچ‌کدام از معلولان ضایعه نخاعی برای دریافت حق پرستاری پشت نوبت نیستند و کمک‌هزینه‌های خود را ماهانه و به‌روز دریافت می‌نمایند.

محمدی خاطرنشان کرد: معلولان ضایعه نخاعی در سه سطح آسیب به گردن، آسیب به پشت و آسیب به کمر تقسیم‌بندی می‌شوند و هرکدام با توجه به شدت و درجه معلولیت ماهیانه از مبلغ ۱ میلیون و ۸۰۰ تا ۲میلیون و ۳۰۰ هزار ریال حق پرستاری دریافت می نمایند.

وی ادامه داد: آن دسته از معلولین ضایعه نخاعی که برای کنترل ادرار و مدفوع خود با مشکل مواجه باشند علاوه بر دریافت کمک‌هزینه پرستاری، ماهیانه ۱ میلیون ریال جهت خرید وسایل بهداشتی نیزبه حساب آنان واریز می گردد.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه ۳۰۷ نفر معلول ضایعه تحت پوشش بهزیستی استان زنجان هستند یادآور شد: تعداد ۱۴۲ نفر ضایعه نخاعی کمری ، ۱۱۴ نفر نخاعی سینه ای و ۵۱ نفر ضایعه نخاعی گردنی از خدمات بهزیستی زنجان بهره مند می شوند.

وی گفت: حوزه توانبخشی بهزیستی خدمات ویژه ای را به این گروه از جامعه هدف ارائه می دهد که از جمله این خدمات پرداخت حق پرستاری به خانواده معلولان ضایعه نخاعی و پرداخت مستمری ماهیانه بر اساس بعد خانوار می باشد.

وی بیان نمود: برای ۲۶۰ نفر از معلولین ضایعه نخاعی مبلغ ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون ریال جهت کمک هزینه لوازم بهداشتی درهرماه پرداخت می شود.

وی آسیب نخاعی را یکی از معلولیت های شدید و خیلی شدید در حوزه توانبخشی معرفی نمود و افزود: حق پرستاری این قشر از معلولین به صورت الکترونیکی به جهت تسهیل و کاهش فرآیندهای اداری و به موقع درمرکزاستان صورت می‌گیرد.

گفتنی است : مهمترین عوامل ایجاد کننده آسیب طناب نخاعی، تصادفات رانندگی ،سقوط از بلندی و یا آسیب های ضربه ای و تومورهای نخاعی است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
تشکیل خوشه‌های صنعتی نقش مهمی در رونق اقتصادی دارد
خبر قبلی
در خرید مسکن چه نکاتی را رعایت کنیم ؟
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست