1. اجتماعی
  2. پسماند‌ خطرناک «کارخانه‌های روی» زنجان چه می‌شود؟

کد خبر: 23760

پسماند‌ خطرناک «کارخانه‌های روی» زنجان چه می‌شود؟

علاوه بر ابعاد اجتماعی و اقتصادی ماجرا، پروژه مدیریت پسماند روی زنجان در روستای سردهات ایرادات فنی قابل توجهی دارد و تعجب‌برانگیز است که سازمان حفاظت محیط زیست با علم بر این ایرادات چطور حاضر شده با اجرای این پروژه موافقت کند.

عصر ایران؛ زینب رحیمی ــ ۲۵ سال است که پسماند کارخانه‌های روی زنجان در محوطه داخلی شهرک صنعتی در پنج کیلومتری شهر زنجان دپو می‌شود که حالا به یک کوه عظیم‌الجثه تبدیل شده. غبار آلوده برخاسته از این کوه پسماند سال‌هاست که عامل آزار و اذیت زنجانی‌هاست.

در چند سال گذشته و تحت فشار افکار عمومی، مدیران استان زنجان سعی دارند برای مدیریت این پسماند فکری کنند. بعد از تلاش‌های ناموفق آنها در سال ۹۶ برای انتقال پسماند ویژه و خطرناک روی به روستایی به نام مرصع در ۵۰ کیلومتری زنجان، هشت ماهی است که این زباله‌ها به روستای سردهات در ۵۵ کیلومتری زنجان منتقل می‌شود. تصمیمی که مورد نارضایتی اهالی این روستا شده است.

علاوه بر ابعاد اجتماعی و اقتصادی ماجرا، پروژه مدیریت پسماند روی زنجان در روستای سردهات ایرادات فنی قابل توجهی دارد و تعجب‌برانگیز است که سازمان حفاظت محیط زیست با علم بر این ایرادات چطور حاضر شده با اجرای این پروژه موافقت کند. مخصوصا برای زیرسازی محل دپوی پسماند و فنس‌کشی اطراف آن کاری نشده، درحالیکه این امر با دستورالعمل های محیط زیست برای چنین مراکزی در تضاد کامل است.

در گزارش ویدیویی پیش رو، ضمن تشریح نگرانی‌های مردم روستای سردهات از آلودگی‌های ناشی از پسماند روی، ادعاهای کارفرما مبنی بر “نبود آب زیرزمینی در محدوده اجرای طرح و غیر قابل نفوذ بودن خاک این منطقه”، بررسی شده است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

مطالب مرتبط

دیدگاه شما چیست؟

آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست