1. اخبار استان
  2.  پول‌شویی چیست؟

کد خبر: 16871

 پول‌شویی چیست؟

✍️ رضا گلی-مدیر مرکز مبارزه با پول‌شویی گمرک

پول‌شویی را در کتاب‌ها یا مجموعه قوانینی که داریم، به‌طورخلاصه پنهان‌کردن منشأ غیرقانونی اموال و عوایدی که حاصل از جرمی که قبلا اتفاق افتاده است، تعریف می‌کنند.

به‌صورت‌کلی پول‌شویی یک جرم ثانویه است و اصولا باید یک جرم اولیه اتفاق افتاده باشد مثل کلاهبرداری، سرقت، قاچاق مواد مخدر و کالا یا قاچاق اعضای انسان، اختلاس و بعد مرتکب می‌خواهد منشأ این پول را با پول‌شویی پنهان کند. عامه مردم خیلی نمی‌دانند پول‌شویی جرم ثانویه است که مستلزم وقوع جرم اولیه است.

در ماده ۲ قانون مبارزه با پول‌شویی که سال ۱۳۸۶ تصویب و سال ۱۳۹۷ اصلاحیه خورد، آخرین اصلاحاتی که داریم باید در سه بند تقسیم کنیم. در ماده ۲ قانون مبارزه با پول‌شویی به مصادیقی اشاره شده، تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از ارتکاب جرائم با علم به منشأ مجرمانه آن. این مهم است که اگر شما پولی را که به دستتان می‌رسد، تملک ، تحصیل یا نگهداری کنید؛ برای مثال یک نفر به شما می‌گوید ‌دو میلیارد را برای من نگه دار، اگر بدانید که سرقت کرده و شما پولش را نگهداری کنید، شما پول‌شو محسوب می‌شوید. مجازات سرقت جداگانه است.

ممکن است مرتکب جرم اولیه و ثانویه که پول‌شویی است، هر دو یک نفر یا چند نفر باشند. اما در اینجا یک نفر سرقت کرده و دیگری پول را می‌دهد که نگه دارد. اگر عالما و عامدا این کار را انجام دهد به جرم پول‌شویی محکوم می‌شود. مصادیق پول‌شویی در بند ب ماده ۲ قانون مبارزه با پول‌شویی آمده است: تبدیل، مبادله یا انتقال عوایدی به‌منظور پنهان یا کتمان‌کردن منشأ مجرمانه آن با علم به اینکه به‌طورمستقیم یا غیرمستقیم از ارتباط جرم به‌دست‌آمده یا با کمک به مرتکب جرم منشأ به نحوی که او مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نشود، پنهان شود. در قسمت اول تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده بود و اینجا تبدیل، مبادله و انتقال. بند «پ»، پنهان یا کتمان‌کردن منشأ، منبع، محل، نقل و انتقال، جابه‌جایی یا مالکیت عوایدی که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه جرم تحصیل شده است.

پس ۹ مصداق داریم که به جرم پول‌شویی اشاره دارد و به عوایدی که حاصل شده از یک جرم اولیه که می‌تواند هر یک از جرائم اقتصادی باشد مثل کلاهبردای، اختلاس، قاچاق و… برمی‌گردد. در واقع پول‌شویی پنهان‌کردن منشأ پولی که به دست آمده از جرم و فعل مجرمانه‌ اقتصادی است. برخی جرائم مثل قتل و ضرب و جرح اقتصادی نیست. اصولا جرم اولیه در پول‌شویی باید ماهیت اقتصادی هم داشته باشد.

📊 کانال اقتصادبازار
@EghtesadBazar

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
مصطفی طاهری دخالت در عزل و نصب مدیران زنجانی را تکذیب کرد
خبر قبلی
مشکلات آب‌شرب روستاهای تحت پوشش قرارگاه سپاه زنجان برطرف می‌شود
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست