1. اخبار استان
  2. کرونا چیست؟

کد خبر: 14145

کرونا چیست؟

همه چیز در مورد ویروس جدید کرونا

دانستنی های کلی درباره بیماری ویروس کرونای جدید (COVID-19)

کرونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند.

در انسان‌ها، بسیاری از کروناویروس‌ها برای ایجاد عفونت‌های تنفسی از قبیل سرماخوردگی و بیماری‌های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) شناخته شده هستند.

جدیدترین کروناویروسِ کشف شده SARS-CoV-2، باعث بیماری کروناویروسیِ COVID-19 ، می‌شود. SARS-CoV-2 یک بتا کروناویروس مانند MERS-CoV و SARS-CoVاست. منشا هر سه این ویروس ها در خفاش‌ها است.

COVID-19 بیماری عفونی است که توسط کروناویروسی که اخیرا کشف شد ایجاد می‌شود. این ویروس جدید و بیماری تا پیش از شیوع در شهر ووهانِ چین در دسامبر ۲۰۱۹ ناشناخته بود. بسیاری از بیماران در موج شیوع COVID-19 در ووهان با بازار غذای دریایی و حیوانات زنده ارتباط دارند که نشان می دهد این یک شیوع حیوان به انسان بوده است.

پس از این تعداد درحال رشدی از بیماران، که در معرض ارتباط و تماس با بازار حیوانات زنده نبوده اند، شناسایی شده اند که نشان‌دهنده سرایت انسان به انسان این بیماری است. پس از چین ۳۷ نقطه دیگر در دنیا نیز با این شیوع بیماری شناسایی شده اند.

شدت بیماری

دو ویروس قبلی MERS-CoV و SARS-CoV هر دو برای ایجاد بیماری شدید در انسان ها شناخته شده اند، اما درباره بیماری COVID-19 هنوز تصویر بالینی کاملی برای ما شکل نگرفته است.

تاکنون، موارد گزارش شده شامل شکل خفیف تا شدید بیماری بوده است که در مواردی به مرگ هم منجر شده است. بررسی ها درباره وضعیت بماری همچنان درحال تکمیل شدن است و اطلاعات ما درباره وضعیت به سرعت تغییر می کند.

ریسک بیماری

شیوع گسترده بیماری ویروسی در میان مردم همواره یک نگرانی بهداشت عمومی جامعه بوده است. ریسک این شیوع بستگی به عوامل مختلف دارد: چقدر این بیماری بین مردم انتشار می یابد، شدت بیماری و اقدامات پزشکی دردسترس برای کنترل تاثیر بیماری.

ویژگی هایی درباره بیماری COVID-19 مانند انتقال مداوم آن از انسان به انسان و مواردی که به مرگ منجر شده است نگران کننده است. بنابراین این بیماری تاکنون دو مورد از موارد را برای آن که به عنوان یک پاندمی یعنی همه گیری جهانی شناخته شود، دارد هرچند هنوز این موضوع توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام نشده است.

 

منابع: CDC WHO

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
راهکار کنترل نقدینگی در اقتصاد ایران چیست؟
خبر قبلی
بهره‌برداری از پروژه ارتقاء مدول اول تصفیه خانه فاضلاب شهر زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست