کشف محوطه ایلخانی در کاوش‌های باستانشناسی سد مراش زنجان 

معاون میراث‌فرهنگی استان زنجان از انجام عملیات کاوش باستان‌شناسی محوطه شماره ۵ در محدوده محوطه تاریخی سد مراش شهرستان ماهنشان خبر داد.

به گزارش همدلی‌زنجان؛   محمدرضا محمدپور با بیان این مطلب، اظهار کرد: کاوش باستان‌شناسی محوطه MC۰۰۵ (کوره سفالگری) در محدوده سد مراش شهرستان ماهنشان آغاز شده و تا پایان دی ماه ادامه خواهد داشت. محوطه باستانشناسی سد مراش با توجه به شواهد و یافته‌های سطحی در سال ۱۳۹۳ کشف شد و در سال ۱۳۹۸ برای اولین بار توسط پژوهشگاه باستانشناسی در محوطه مراش شش به انجام رسید و اشیایی که از این کاوش به‌دست‌آمده مربوط به دوره اشکانی بود.

معاون میراث‌فرهنگی استان زنجان افزود: دوره دوم کاوش‌های باستان‌شناسی سد مراش شهرستان ماهنشان با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در محوطه شماره پنج شهرستان ماهنشان آغاز شده است و بر اساس کاوش‌های انجام شده این ترانشه مربوط به دوره ایلخانی است که توسط تیم باستانشناسی پژوهشگاه باستانشناسی تهران به سرپرستی شقایق هورشید در حال کاوش است که به زودی نتایج کامل این کاوش اعلام خواهد شد.

وی گفت: محوطه مراش ۶ که در بین اهالی روستا و به واسطه‌ی قرارگرفتن آن در ابتدای دره جن، با نام محوطه جن دره سی شناخته می‌شود، حدوداً در ۵۰۰ متری جنوب غربی روستای مراش، یک کیلومتری ساختگاه سد و در دره رودخانه حلب قرار گرفته است.

خبر بعدی
اهمیت انتخاب آگاهانه در انتخابات مجلس برای مردم تبیین شود
خبر قبل
زمینه چینی برای حضور پر رنگ هلدینگ های بزرگ سرمایه گذاری کشور در زنجان
فهرست