1. اخبار استان
  2. ۴۴۵ جواز تاسیس واحد صنعتی در استان زنجان صادر شده است

کد خبر: 622

۴۴۵ جواز تاسیس واحد صنعتی در استان زنجان صادر شده است

 

۴۴۵ جواز تاسیس واحد صنعتی در استان زنجان صادر شده است

روند رو به‌رشد صدور جوازهای تاسیس واحدهای صنعتی زنجان

 

رشد صنعتی استان زنجان طی سال های اخیر شتاب بیشتری گرفته و رتبه صنعتی استان نیز بهبود قابل توجهی یافته است.

 

 

 

 

به گزارش همدلی‌زنجان؛ بهبود رتبه صنعتی استان زنجان طی سال‌های اخیر از ۱۸ به ۱۲ و هدف‌گذاری تک رقمی شدن آن گام بلندی برای توسعه صنعتی استان زنجان محسوب می‌شود. توسعه‌ای که زنجان را در زمره استان‌های برتر صنعتی کشور قرار می‌دهد.

این روند رو به رشد در حالی ادامه دارد که حضور سرمایه گذاران خارجی در استان نیز وارد فاز جدیدی شده و تجربه صنعتی استان به تولیدات قطعات خودرویی همچون گیربکس اتوماتیک آن هم با برند بلژیکیی رسیده است.

یکی از مراحل ابتدایی در ایجاد واحدهای صنعتی صدور مجوزهای تاسیس به واحدهای تولیدی است. گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۱۱ ماهه سال ۹۵ نشان می دهد استان رشد مناسبی در صدور جوازهای تاسیس داشته است.

 

رشد ۹.۳درصدی صدور جواز تاسیس در استان

در استان زنجان طی ۱۱ ماهه سال ۹۵ تعداد ۴۴۵ جواز تاسیس صادر شده که مجوز اشتغال آن‌ها ۱۴ هزار و ۲۱۳ نفر عنوان شده است. این میزان جواز تاسیس در ۱۱ ماهه سال گذشته در حالی صادر شده که تعداد جواز صادره در استان طی ۱۱ ماهه سال ۹۴ به تعداد ۴۰۷ مورد بوده که ۹.۳ درصد رشد را نشان می دهد.

 

رشد بیش از ۸۱ درصدی در سرمایه مجوزهای صادره

سرمایه مجوز این جوازهای صادره نیز رشد بیش از ۸۱ درصدی داشته که قابل توجه است. همچنین مجوز اشتغال جوازهای صادره طی ۱۱ ماهه سال ۹۴ به تعداد ۱۰ هزار و ۷۶۴ نفر بوده که ۳۲ درصد رشد داشته است. در بخش جوازهای تاسیس صادره استان زنجان روند رو به رشد و موثری را طی سال های ۹۴ و ۹۵ طی کرده است.

 

استان‌های همسایه

این در حالی است که استان همسایه زنجان که جزو استان‌های صنعتی کشور محسوب می شود در ۱۱ ماهه سال گذشته تعداد ۳۴۰ جواز تاسیس صادر کرده است. هرچند این استان نیز رشد ۹ دهم درصدی نسبت به ۱۱ ماهه سال ۹۴ را تجربه کرده اما در رشد سرمایه‌گذاری رشد قابل توجه ۱۷۴ درصد و اشتغال ۵۴ درصد را به ثبت رسانده که گویای این واقعیت است که واحدهای مستقر در این استان در مقیاس بزرگ بوده‌اند.

استان همدان در ۱۱ ماهه سال ۹۵ تعداد جواز صادره ۲۹۴ مورد بوده که رشد ۱۷.۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ داشته است. این رشد در حالی ثبت شده که سرمایه گذاری مجوزها کاهش بیش از ۲۲ درصدی داشته اما رشد اشتغال آن با رشد بیش از ۴۶ درصد همراه بوده است.

تعداد مجوزهای صادره صنعتی استان گیلان در ۱۱ ماه سال ۹۵ به میزان ۵۷۴ مورد بوده که رشد بیش از ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه ۹۴ داشته است. رشد ۷۱ درصدی در سرمایه گذاری مجوزها و رشد ۵۰ درصد در اشتغال نشان از عملکرد مثبت این استان داشته است.

 

استان زنجان جزو استان‌های پیش‌رو

با لحاظ تعداد مجوزهای صادره استان زنجان جزو ۱۱ استان نخست کشور قرار دارد. همچنین در میزان اشتغال این مجوزها به لحاظ تعداد فرصت شغلی استان زنجان جزو ۱۰ استان نخست قرار دارد. در میزان رشد اشتغال در مجوزهای صادره ۱۱ ماهه ۹۵ نسبت به ۱۱ ماهه ۹۴ استان زنجان جزو استان‌های برتر کشور قرار گرفته است.

طی ۱۱ ماهه سال ۹۵ تعداد ۱۵ هزار و ۳۲ فقره جواز تاسیس با پیش بینی اشتغال ۳۳۱ هزار و ۱۸۳ نفر در کشور صادره شده است. مقایسه ارقام ۱۱ ماهه ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل آن نشان از رشد ۴.۴ درصد در تعداد و ۱۳.۶ درصدی در پیش بینی سرمایه گذاری و ۱.۸ درصدی در پیش بینی اشتغال است. طی ۱۱ ماهه سال ۹۵ بیشترین تعداد مجوز صادره به استان های یزد و خراسان رضوی به ترتیب با یک هزار و ۴۰۱ فقره و یک هزار و ۳۳۱ فقره تعلق دارد.

 

بوشهر و خراسان رضوی در صدر

بیشترین سرمایه گذاری پیش بینی شده در استان بوشهر است که به دلیل صدور مجوز شرکت سرمایه گذاری ساختمان سبحان بوده است. این استان سهم ۱۰.۳ درصدی سرمایه گذاری پیش بینی شده کل کشور را به خود اختصاص داده است.

استان خراسان رضوی بالاترین اشتغال پیش بینی شده را با سهم ۹.۵ درصد از کل کشور به خود اختصاص داده است.

 

 

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
استفاده منابع آب استان زنجان در بخش پربازده ضروری است
خبر قبلی
پل سیدالشهداء طی ۲ ماه آتی به پایان می‌رسد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست