1. اخبار استان
  2. استفاده منابع آب استان زنجان در بخش پربازده ضروری است

کد خبر: 625

استفاده منابع آب استان زنجان در بخش پربازده ضروری است

 

استفاده منابع آب استان زنجان در بخش پربازده ضروری است

توسعه آبیاری تحت فشار برای کاهش فشار بر منابع آبی استان

 

استاندار زنجان تهدید کم آبی در کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت:استفاده منابع آب استان زنجان در بخش پربازده ضروری است.

 

به گزارش همدلی‌ زنجان؛ اسداله درویش امیری در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان، با بیان اینکه در شرایط مناسبی در حوزه منابع آبی قرار نداریم، اظهار کرد: بخش کشاورزی عمده مصرف آب را در کشور و استان دارد که باید در مصرف منابع آبی استان در این بخش دقت زیادی صورت گیرد و بخش پربازده با بهره وری مناسب مدنظر قرار گیرد.

وی یکی از پیشنهادات برای مدیریت مصرف در اراضی کشاورزی که از چاه غیرمجاز استفاده می کنند را آبیاری تحت فشار عنوان کرد و افزود: توسعه آبیاری تحت فشار برای کاهش فشار بر منابع آبی استان ضروری بوده و باید در اراضی که از چاه های آب غیرمجاز استفاده می کنند این رویکرد تقویت شود.

استاندار زنجان به فعالیت ۷ هزار و ۳۶۹ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان اشاره کرد و یادآور شد: این تعداد حلقه چاه غیرمجاز بین یک تا بیش از ۱۰ لیتر بر ثانیه آب مصرف می کنند. تاکنون توفیقی در کنترل فعالیت این چاه ها وجود نداشته است.

وی با بستن چاه‌های فاقد مجوز در آستانه سال زراعی جدید مخالفت کرد و تاکید کرد:مسئولان و دستگاه‌های متولی با مدیریت مناسب شرایط فعلی اقدام به ارائه اطلاعات مورد نیاز جهت برنامه‌ریزی مناسب جهت استفاده درست و صحیح از منابع آب مورد استفاده کنند.

درویش امیری در خصوص موضوع مطرح شده توسط مدیران آب منطقه ای برای عضویت کشاورزان در انجمن صنفی کشاورزی، گفت: عضویت در این انجمن باید اختیاری باشد. باید این انجمن تقویت شود و مورد حمایت قرار گیرد چرا که رویکرد فعلی اقدام مناسبی است. شرایط کم آبی و تهدیدات فعلی در این خصوص باید به نحو مناسبی برای عموم مردم اطلاع رسانی شده و جامعه کشاورزی استان باید خطرات موجود حوزه آبی را درک کنند.

مقام عالی اجرایی استان از دبیرخانه شورای حفاظت منابع آب استان خواست تا رویکرد فعلی برگزاری جلسات را تغییر دهد و افزود: باید از مرحله ارائه اطلاعات در خصوص شرایط فعلی منابع آب استان عبور کنیم و برای ارائه راهکارهای عملیاتی و اجرایی موثر گام برداریم.

وی به بخش مصرف آب در استان و کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در بخش مصرف یا مصرف مجاز داریم یا غیرمجاز که باید مشخص شود در هر دو بخش چه استفاده ای از این میزان مصرف می شود. باید مصرف آب را در بخشی استفاده کنیم که برای کشور مفید باشد. در این بخش جهاد کشاورزی استان باید اهتمام بیشتری صورت دهد.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
۵ دشت از ۷ دشت استان زنجان با دچار بحران آبی است
خبر قبلی
۴۴۵ جواز تاسیس واحد صنعتی در استان زنجان صادر شده است
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست