1. اخبار استان
  2. ۹۸۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در کشور فعالیت دارند

کد خبر: 9632

۹۸۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در کشور فعالیت دارند

افرادی که زمین هایی را برای ایجاد واحدهای تولیدی دریافت می کنند باید به تعهدات خود عمل کنند. اگر به تعهدات خود عمل نکنند زمینی که ارائه شده دریافت می شود. وظیفه ما ساماندهی فعالیت واحدها در داخل شهرک های صنعتی و کمک به اشتغال و تولید در کشور است.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به تعداد شهرک ها و نوحی صنعتی فعال کشور، گفت: حدود ۹۸۰ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در کشور وجود دارد که در بین این تعداد  ۹ منطقه ویژه اقتصادی نیز قرار دارد.

به گزارش “همدلی‌زنجان”؛ فتحعلی محمدزاده روز شنبه در جمع مدیران شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان، با بیان اینکه در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور ۷۸ هزار قرارداد واگذاری دارای حقوق انتفاع و ۴۳ هزار واحد به بهره برداری رسیده است، اظهار کرد: از این میزان ۳۴ هزار واحد نیز در حال فعالیت های عمرانی هستند. همچنین ۵ تا ۶ هزار واحد تعطیل مستقر در شهرک و نواحی صنعتی کشور وجود دارد.

وی یکی از محوری ترین برنامه های سال جاری این سازمان را حمایت از راه اندازی واحدهای تولیدی پوشاک عنوان کرد و افزود: در ۶ استان کشور توسعه و ایجاد این واحدهای برنامه ریزی شده و حمایت های لازم در این خصوص انجام خواهد شد. همچنین در راستای تحقق شعار سال برای تولید داخل حمایت های مورد نیاز در برنامه قرار دارد.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران یکی از موضوعات مهم در دستور کار این سازمان را توجه به مسائل زیست محیطی در راستای توسعه صنعتی استان های کشور عنوان کرد و یادآور شد: در ۲۳۰ شهرک و ناحیه صنعتی، تصفیه خانه فاضلاب وجود داشته و روزانه ۱۷۵ هزار مترمکعب آب در این شهرک ها تصفیه می شود.

وی با بیان اینکه مطابق با تاکیدات رهبری و تحقق شعار سال برنامه های مختلفی برای حمایت از تولید داخل انجام می شود، خاطرنشان کرد: بر اساس تبصره ماده ۱۸ قانون بودجه، ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای کمک به رونق تولید در سال جاری به واحدهای صنعتی پرداخت می شود.  از این مبلغ، ۹۰ هزار میلیارد ریال برای سرمایه در گردش واحدها، ۷۰ هزار میلیارد ریال برای بازسازی و نوسازی واحدها و ۴۰ هزار میلیارد ریال نیز برای سرمایه ثابت واحدهای دارای بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی اختصاص خواهد یافت.

محمدزاده با اشاره به اینکه برنامه ریزی تشویقی برای توسعه صنایع در مناطق محروم کشور نیز صورت گرفته است، اظهار کرد: از محل یارانه سود بانکی مصوب شورای پول و اعتبار مشوق هایی برای صنایع مستقر در مناطق محروم پیش بینی شده است.  نرخ سود این تسهیلات در مناطق محروم ۶ درصد و در مناطق برخوردار ۴ درصد کمتر از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود.

این مقام مسئول تامین زیرساخت های مورد نیاز واحدهای صنعتی را در داخل شهرک های صنعتی از وظایف مهم این سازمان و شرکت های استانی برشمرد و تاکید کرد: در این راستا تکالیفی برای دستگاه های اجرایی همچون وزارت نفت، نیرو، راه و مخابرات تعریف شده که وظایف آن ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. آنچنان که باید و شاید این دستگاه ها سرعت لازم را ندارند.

رانت زمین در شهرک های صنعتی وجود ندارد

وی با بیان اینکه در شهرک های صنعتی رانت زمین وجود ندارد، یادآور شد: افرادی که زمین هایی را برای ایجاد واحدهای تولیدی دریافت می کنند باید به تعهدات خود عمل کنند. اگر به تعهدات خود عمل نکنند زمینی که ارائه شده دریافت می شود. وظیفه ما ساماندهی فعالیت واحدها در داخل شهرک های صنعتی و کمک به اشتغال و تولید در کشور است.

محمدزاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مطابق با برنامه ریزی صورت گرفته اطلاعات موجود در شهرک های صنعتی در اختیار عموم قرار می گیرد، افزود: در این راستا مراحل طراحی و آموزش سامانه GIS آغاز شده و امیدواریم در شش ماهه اول سال جاری در شهرک ها و نواحی صنعتی کل کشور عملیاتی شود. با راه اندازی این سامانه، بروکراسی اداری کاهش خواهد یافت. خدمات قابل ارائه از طریق سامانه قابل مشاهده بوده و مشتری، قطعه و خدمات مورد نظر را از این طریق، انتخاب و مراحل اداری را بر اساس آن انجام می دهد.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
عقد ۲۰۰ فقره قرارداد واحد صنعتی در استان زنجان
خبر قبلی
سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست