1. اخبار استان
  2. کلیات طرح تقاطع گلشهر در شورای ترافیک استان مصوب شد

کد خبر: 4059

کلیات طرح تقاطع گلشهر در شورای ترافیک استان مصوب شد

کوتاه بودن زمان اجرای پروژه‌ها در گرو حذف جنبه‌های کیفی طرح نیست

کلیات طرح تقاطع گلشهر در شورای ترافیک استان مصوب شد

 

 

 

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان با اشاره به پروسه اجرای طرح های عمرانی مهم از قبیل پل سید الشهداء، طرح سبزه میدان و تقاطع غیرهمسطح گلشهر در شهر زنجان، گفت: کوتاه بودن زمان اجرای طرح های عمران شهری بسیار خوب است اما کوتاه بودن زمان اجرا لزوما در گرو حذف جنبه های نمادین و کیفی طرح نیست، لذا با توجه به صرف منابع عمومی در اجرای پروژه های عمرانی، مدیریت استان نمی تواند جنبه های کیفی پروژه ها را نادیده بگیرد.

به گزارش “همدلی‌زنجان” به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان؛ مهرداد سلطانی پروژه سبزه میدان زنجان را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استان در طول سه دهه اخیر این شهر برشمرد و آن را به منزله زخمی کهنه بر پیکره شهر دانست که با هر تغییر در سطوح مدیریتی، درد آن برای شهروندان تازه می‌شود و گفت: کسانی که در این مدت دستی در کار داشته اند به خوبی میدانند که طرح مذکور حاصل برگزاری مناقصه و عقد قرارداد سرمایه گذاری با یکی از بزرگترین شرکت های توسعه گر کشور در دهه اخیر بود که بر خلاف انتظار عموم، بعدا با مشکلات مالی و حقوقی جدی مواجه شد. این شرکت بر اساس مفاد قرداد طرح سبزه میدان را در میان معتبرترین تیم های مهندسین مشاور به مسابقه گذاشت و طرح برنده نیز اگرچه خالی از اشکال نبود، لیکن به اذعان بسیاری از متخصصین دارای ارزش های معماری و محیطی قابل توجهی نسبت به اسلاف خود بود. طبعا هزینه های اجرای طرح نیز بر عهده شرکت سرمایه گذار بود. به هرحال پس از اظهار ناتوانی و خلع ید سرمایه گذار مذکور موضوع پایبندی به طرح و یا تغییر آن مطرح شد.
وی مهمترین مشکل طرح سبزه میدان زنجان را کُندی و عدم اجرای طرح های پیش بینی شده عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه سه سال زمان صرف تهیه طرح برای سبزه میدان شده، بهتر است همین طرح که واجد ارزش های معماری هم هست، سبک سازی شده و اجرا شود و اگر اجرای طرح آغاز شود، مثل پل سید الشهداء با تمام مشکلات مالی و فنی به پایان خواهد رسید.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: امروز با تغییر نگرش تیم جدید مدیریت شهری اجرای طرح قبلی منتفی شده و اینجانب نیز در جلسه ای که با شهردار و برخی از اعضای شورای اسلامی شهر داشتم به صراحت قول تعامل دادم و اعلام کردم که حفظ طرح قبلی خط قرمز نیست و تنها خط قرمز منافع مردم شهر و استان است.
معاون استاندار زنجان ادامه داد: امروز همه دلسوزان شهر و استان زنجان مطالبه تعیین تکلیف سبزه میدان را دارند و ما نیز به حسن نیت و احساس تکلیف مجموعه مدیریت شهری باور داریم و با تمام توان آنها را یاری میکنیم. اما راه حل مسئله تغییر با عجله طرح نیست و ما باید از اتفاقات گذشته درس بگیریم.
سلطانی تصریح کرد: آنچه تا به امروز برای پروژه سبزه میدان از جانب شهرداری در قالب مشورتی ارائه شده،یک ایده جایگزین است و اساس این ایده شامل حذف تملکات ضلع غربی سبزه میدان، حذف طبقات پارکینگ بخش جنوبی خیابان زینبیه، حذف بدنه سازی پیرامون میدان و در مقابل احداث یک طبقه زیرزمین تجاری و ساماندهی کف میدان می باشد و در این ایده ساخت بدنه میدان با تعیین ضوابط به مالکان واگذار شده که در مرور زمان انجام شود و ممکن است دهه ها طول بکشد ولی پیش بینی می شود پروسه تصویب “ایده منتخب” که شهرداری امروز به دنبال آن است به شرط ارائه به موقع ایده ها (به صورت مستند)،کمتر از دو ماه زمان نیاز خواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه؛ سبک کردن طرح به منظور امکان اجرای آن مورد قبول مسئولین استان واقع شده و در این خصوص قول همکاری و تعامل داده ایم، اما بالاخره سبک بودن طرح تا حدی قابل قبول است و نباید طوری شود که کف انتظارات مردم بعد از چند دهه برآورده نشود. به این منظور از شهردار محترم خواسته شد، ایده های دیگری که در آنها میزان مداخله و روش آن متفاوت است، نیز ارائه کنند، پیشنهاد نمود: ایدهای ارائه شده در معرض نظر متخصصین شهر و استان گذاشته شده و پس از شنیدن استدلال ها ایده بهینه انتخاب شده و در اینصورت ایده منتخب از پشتیبانی اکثریت متخصصین و به الطبع پشتیبانی افکار عمومی شهر برخوردار خواهد شد.
وی در ادامه این گفت‌وگو در خصوص پروژه تقاطع غیر همسطح گلشهر، آن را یکی دیگر پروژه های مهم شهرداری زنجان برشمرد و گفت: در حال حاضر طرح پروژه تقاطع غیر همسطح گلشهر در کمیته فنی ترافیک استان در حال بررسی است.

معاون عمرانی استاندار زنجان با بیان اینکه همیشه باید بین کیفیت و کارایی طرح در یک سو و اقتصادی بودن و قابل اجرا بودن یک پروژه مهندسی در سوی دیگر به یک نقطه بهینه دست یافت، اظهار کرد: رویکرد های نوین توسعه شهری امروز به کیفیت های فضایی و انسان محور پروژه های شهری و حتی پروژه های ترافیکی توجه بیشتری دارد اما ضرورت در ایجاد تعادل و دستیابی به نقطه بهینه این است که نه پل گلشهر یک پروژه صرفا ترافیکی است و نه در پیاده راه سازی مرکز شهر میتوان معضلاتی که برای تردد خودرو ها ایجاد می شود نادیده گرفت.
وی ادامه داد: به جهت تعامل با شهرداری کلیات طرح جدید تقاطع گلشهر در شورای ترافیک استان مصوب شده و در صورت لحاظ برخی ویژگی های کیفی مربوط به ترافیک طرح و ویژگی های کالبدی مرتبط با منظر شهری که باید در کمیته فنی ترافیک و کمیته سیما و منظر شهری مصوب شوند، مشکلی برای اجرای آن وجود نخواهد داشت.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
اطلاع‌رسانی دستگاه‌های اجرایی زنجان مورد نظارت و ارزیابی مستمر قرار دارد
خبر قبلی
سیستم اداری شهرداری زنجان حضور و غیاب نداشت!
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست