تامین بیش از ۱۶۰۰ دستگاه ادوات خاک‌ورزی حفاظتی در استان زنجان

در سال جاری تعداد ۲۰ دستگاه بذرکار کشت مستقیم با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد ریال از محل تسهیلات کمک‌های فنی اعتباری کشاورزی حفاظتی در اختیار کشاورزان استان زنجان قرار داده شد.

 رئیس اداره امور فناوری‌های مکانیزه سازمان افزایش فرسایش آبی و بادی خاک، مشکلات زیست محیطی (آلودگی هوا،آب و خاک)، کاهش ماده آلی و باروری خاک، کاهش منابع آب، کاهش کارایی مصرف نهاده‌ها (آب، کود، انرژی) و افزایش هزینه‌های تولید را از جمله پیامدهای کشت مرسوم برشمرد و تصریح کرد: با وجود چنین مشکلاتی در نظام‌های کشاورزی رایج، ادامه این مسیر عقلانی نبوده و تجربیات سایر کشورها نشان می‌دهد راهکار برون‌رفت از این مشکلات حرکت به سمت کشاورزی پایدار است.

به گزارش“همدلی‌زنجان”؛ مظفر یوسفی‌پور با بیان اینکه توجه به حفظ محیط زیست و صیانت از منابع تولید راهکار اصولی برای اجرای موفق کشاورزی پایدار محسوب می‌شود، عنوان کرد: کشاورزی حفاظتی پاسخ عملی برای فائق آمدن بر مشکلات کشاورزی رایج است.

وی افزود: کشاورزی حفاظتی در واقع شیوه‌ای برای حفظ منابع تولید محصولات زراعی محسوب می‌شود که درصدد دستیابی به منافع قابل قبول همراه با تولید بالا و پایدار با حفظ محیط زیست است.

یوسفی‌پور خاطرنشان کرد: کاهش فرسایش خاک و جلوگیری از انحطاط آن، کاهش  مشکلات زیست‌محیطی، کاهش مشکلات ناشی از تغییر اقلیم، خشکسالی‌ها و کمبود آب برای تولید، افزایش کارایی مصرف نهاده‌های تولید، کاهش هزینه‌های تولید، صرفه‌جویی در زمان، افزایش ماده آلی خاک، تولید با افزایش تکیه برانرژی‌های درون سیستمی، افزایش بهره‌وری و تولید پایدار محصولات ونهایتا افزایش درآمد کشاورزان از اهداف اجرای کشاورزی حفاظتی به شمار می‌رود.

رئیس اداره امور فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه در اجرای کشاورزی حفاظتی سه اصل کاهش عملیات خاک‌ورزی، حفظ مقادیر متناسبی از بقایای گیاهی و پوشش سطح خاک و استفاده از تناوب زراعی مد نظر است، بیان داشت: در کشاورزی حفاظتی بر شخم صفر (بدون شخم) و یا خاک‌ورزی در حد ۲۰ الی ۲۵ درصد سطح خاک مورد تاکید است.

وی بیان کرد: در اجرای کشاورزی حفاظتی، حفظ مقادیری از بقایای گیاهی در سطح خاک موجب جلوگیری از فرسایش، کاهش رواناب و تبخیر از سطح خاک شده و افزایش بهره‌وری آب به منظور بهبود خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک توام با تولید پایدار در دراز مدت را به دنبال دارد.

یوسفی‌پور تصریح کرد: در کشاورزی حفاظتی همچنین استفاده از یک تناوب زراعی متنوع به منظور کاهش آسیب‌های ناشی از علف‌های هرز، آفات و بیماری‌ها، سودمندی اثرات برخی از گیاهان زراعی بر شرایط خاک و قابلیت تولید محصول بعدی و فراهم کردن منافع اقتصادی از محصولات زراعی همگام با کاهش ریسک اقتصادی کشاورزان را فراهم خواهد کرد.

رئیس اداره امور فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان عنوان کرد: به زبان ساده کشاورزان در اجرای کشاورزی حفاظتی باید در زمان برداشت سعی کنند درصدی از محصول قبلی را به صورت بقایای ایستاده روی زمین باقی بگذارند چراکه این بقایا باعث نگه داشتن بارش‌ها در سطح مزرعه شده و از فرسایش خاک جلوگیری می کند.

وی افزود: در مرحله بعد بهره‌برداران در صورت امکان کشت خود را با استفاده از دستگاه‌های کشت مستقیم و در غیر این‌ صورت با استفاده از دستگاه‌های خاک‌ورزی حفاظتی به جای گاو آهن برگردان‌دار انجام دهند و نهایتا با استفاده از تناوب مناسب به جای آیش گذاشتن مزرعه ضمن تکمیل زیر ساخت‌های کشاورزی، با حفظ منابع خاک و آب و رسیدن به کشاورزی پایدار موجبات تداوم کشاورزی پایدار در شرایط کم آبی را فراهم کنند.

یوسفی‌پور با اشاره به اینکه امسال یکی از کشاورزان گندم کار شهرستان خدابنده با اجرای روش‌های کشاورزی حفاظتی در مزرعه خود موفق به برداشت ۴ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم گندم دیم در هر هکتار شد، خاطرنشان کرد: در سال جاری تعداد ۲۰ دستگاه بذرکار کشت مستقیم با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد ریال از محل تسهیلات کمک‌های فنی اعتباری کشاورزی حفاظتی در اختیار کشاورزان استان زنجان قرار داده شد که امید است با افزایش و ترویج استفاده از این دستگاه‌های نوین کشت مستقیم، گسترش کشاورزی حفاظتی در استان شتاب بیشتری بگیرد.

رئیس اداره امور فناوری‌های مکانیزه سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در پایان با بیان اینکه تاکنون بیش از یک هزار و ۶۰۰ دستگاه ادوات خاک‌ورزی حفاظتی برای اجرای عملیات خاک‌ورزی حفاظتی در استان زنجان تامین شده است، اظهار کرد: طی سال زراعی جاری کشاورزی حفاظتی در سطحی بالغ بر ۶۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی و دیم استان به اجرا گذاشته شده است.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
متقاضیان احداث گلخانه در زنجان بدون نوبت تسهیلات می‌گیرند
خبر قبلی
پروژه های آبخیزداری والایش و کبود گنبد درهفته دولت به بهره برداری می رسد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست