1. اقتصادی
  2.  آغاز عصر طلایی بازار کار

کد خبر: 20959

 آغاز عصر طلایی بازار کار

اکونومیست از “ورود بازار کار به عصر طلایی” خبر داد. دوره جدید حاوی دو ویژگی مثبت برای نیروی کار است: سیاست‌گذاری منعطف و حمایت‌های مالی دولت‌ها و شرکت‌ها از کارگران و کارکنان و همچنین رشد دیجیتالی گروهی از مشاغل، دنیای کار را متحول کرده است.

بازگشت کار، تغییر در سیاست‌ها و تغییرات تکنولوژیک می‌توانند نویددهنده عصر طلایی برای بازار کار در کشورهای ثروتمند باشند. در تصور عمومی چهاردهه گذشته برای صاحبان سرمایه فوق‌العاده و برای نیروی‌های کار ناچیز و ناامیدکننده بوده است. نیروهای کاری در کشورهای ثروتمند در این مدت متحمل رقابت در تجارت، تغییرات بالا در فناوری و دستمزدهای نابرابرتر و جبران‌های ناچیز شده‌اند؛ درحالی‌که سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها از گسترش بازارهای جهانی، آزادسازی مالی و کاهش مالیات شرکت‌ها بهره‌مند شده‌اند.

شاید پیش‌بینی بازارهای کاری تنها یک‌سال پس از وقوع فاجعه در بازار ناپخته به‌نظر برسد، ولی آمریکا نشان می‌دهد چگونه با کاهش همه‌گیری، شغل‌ها می‌توانند به سرعت بازگردند. در بهار سال ۲۰۲۰ نرخ بیکاری این کشور ۱۵درصد بود؛ درحالی‌که امروز به ۶درصد رسیده است. احساس مردم درباره آسان‌تر شدن یافتن شغل اکنون تا جایی بهبود یافته است که قبلا با توجه به تجربه وقوع بحران مالی بین‌المللی به‌نظر می‌رسید یک دهه طول خواهد کشید.

حتی در اروپا که سومین موج همه‌گیری را تجربه می‌کند با وفق پیدا کردن اقتصاد با اقدامات جلوگیری از آلودگی به ویروس، بازار کار درحال شکست پیش‌بینی‌های قبلی است.

با بازگشت بازار کار دو تغییر عمیق‌تر در سیاست و تکنولوژی درحال وقوع است. آخرین نشانه‌های تغییر افزایش در حداقل دستمزد در طول سیکل اقتصادی قبلی بود؛ به‌طوری‌که در کشورهای OECD نسبت به متوسط دستمزدها بیش از یک‌چهارم افزایش یافت. حالا دولت‌ها و موسسات برای دوستی با کارگران مشتاق هستند.

دومین تغییر بزرگ در بازار کار در حوزه تکنولوژی است. در دوران همه‌گیری پیشگویان همچنان بر پیش‌بینی شرایط مصیبت‌بار طولانی‌مدت برای بازار تاکید داشتند؛ روبات‌ها ارتشی از بیکاران را به صف می‌کنند، بی‌ثباتی در بازار کار شغل‌های باثبات را به خطر می‌اندازد و حتی نیروهای کار موفق که به ایمیل و صفحات کامپیوتر زنجیر شده‌اند در قلب خود می‌دانند که مشاغل مزخرفشان هیچ معنایی ندارد. ولی همان‌طور که گزارش ویژه اکونومیست در این هفته نشان می‌دهد شواهد هیچ‌گاه این نظرات را تایید نکرده‌اند و به نظر نمی‌رسد در حال‌ حاضر وجود داشته باشند.

چشم‌انداز بلندمدت بازار کار به‌دنبال دیجیتالی‌تر شدن در جهت بهبود تغییر یافته است. دورکاری تنگنای گرانی مسکن در شهرهای پررونق را کاهش می‌دهد، کارمندانی که در خانه کار می‌کنند خوشحال‌تر و از بهره‌وری بالاتری برخوردار هستند.

در پایان سال ۲۰۲۰ شرکت‌های آمریکایی نسبت به سال گذشته به‌صورت واقعی ۲۵درصد بیشتر هزینه کردند.

به عصر طلایی کارگران خوشامد بگویید. قضاوت در مورد پیشرفت‌های اقتصادی باید با توجه به قدرت خرید دستمزدهای متوسط صورت گیرد، نه سود و قیمت‌های سهام. شکوفایی اشتغال چنانچه در سال ۲۰۱۹ در کشورهای ثروتمند اتفاق افتاد، با ایجاد انگیزه در آموزش و رفتار مناسب با کارگران و کاهش نابرابری‌های نژادی و جنسیتی مزایای بسیاری به‌دنبال خواهد داشت.

دولت‌ها می‌توانند در تعیین میزان این دستاوردها موثر باشند و هدف خود را ارتقای استانداردهای زندگی کارگران با افزایش بهره‌وری قرار دهند.

یکی از کارهایی که باید انجام شود تعریف مجدد حقوق کارگران برای عصر انعطاف‌پذیری و کار خدماتی است.

اشتغال بخش خدمات بالاخص خدمات مراقبتی، به‌دنبال بالا رفتن سن جمعیت افزایش خواهد یافت. برای این ایده‌ها که چنین شغل‌هایی نمی‌توانند تحقق‌پذیر باشند دیگر جایی وجود ندارد، به جای آن دولت‌ها باید ریل‌های حفاظتی موجود در قوانین کار را مدرن‌سازی کنند، یک شبکه امنیت جهانی ایجاد کنند و از قدرتمند بودن اقتصاد اطمینان حاصل کنند. در صورتی که این کارها صورت گیرند کارگران اعتماد به نفس و قدرت چانه‌زنی برای مذاکره پیدا خواهند کرد.

افزایش دسترسی به فرصت‌ها نیز بهره‌وری را افزایش می‌دهد. بسیاری از بازارهای کاری در کشورهای ثروتمند بین افراد با مهارت بالا و پایین تقسیم شده‌اند. تا زمانی که هر کسی بتواند از نردبان رشد بالا برود، این تقسیمات قابل تحمل خواهد بود. دولت‌ها وظیفه دارند تا دسترسی شایسته‌سالارانه به تحصیل و فرصت‌های کافی برای مهارت‌آموزی را فراهم کنند. آنها باید موانع ورود، چون قوانین صدور مجوز شغلی، را از میان بردارند؛ کاری که با وجود مدل‌های کسب‌وکار دیجیتال و فرامرزی انجام آن نباید آن‌قدرها هم مشکل باشد.
دنیای اقتصاد

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
ضرورت رعایت قانون و مقررات ازسوی هیئت های اجرایی انتخابات
خبر قبلی
رئیس و نائب رئیس شورای شهر زنجان انصراف دادند
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست