1. اجتماعی
  2. نگاهی به عملکرد ۲ ساله سازمان نظام مهندسی استان زنجان

کد خبر: 18174

نگاهی به عملکرد ۲ ساله سازمان نظام مهندسی استان زنجان

با اعلام اینکه در شرایط فعلی شیوع بیماری کرونا مجوز برگزاری مجمع عمومی وجود ندارد و مکاتبات لازم برای اخذ مجوز برگزاری مجمع عمومی به صورت مجازی انجام گرفته است نسبت به تشریح گزارش عملکرد سازمان در دو سال اخیر پرداختند.

به گزارش روابط عمومی سازمان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان، وی با اشاره به اینکه فعالیت هیئت مدیره دوره هشتم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان از آبان ماه سال ۱۳۹۷ آغاز شده است، عنوان نمودند: هیئت مدیره دوره هشتم با رویکرد اصلاح امور اداری سازمان، تقویت مسائل و امور رفاهی اعضا، تنسیق امور مهندسی، به سرانجام رساندن کارهای نیمه­تمام سازمان، انجام تمهیدات و رویکردهای قانونی برای بهبود کیفیت ساخت و سازها و رضایتمندی اعضا و مردم، ارائه خدمات مناسب، تلاش برای تحقق اهداف و وظایف تعریف شده در قانون، برنامه­ریزی در جهت تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش­های اسلامی در معماری و شهرسازی، برنامه­ریزی به منظور رشد و اعتلای حرفه های مهندسی ساختمان و مشاغل مرتبط با آن، ارتقای دانش فنی و کیفیت کار شاغلان در بخش­های ساختمان و شهرسازی، همکاری با مراجع مسئول در امر کنترل ساختمان از قبیل اجرای دقیق صحیح مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرح های جامع و تفصیلی و هادی شهرها توسط اعضای سازمان و… فعالیت خود را آغاز نموده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان اهم فعالیت ها و رویدادهای انجام شده و در دست اجرای سازمان در دوره هیات مدیره هشتم را به شرح ذیل اعلام کرد:

اصلاح سامانه تلفن­های سازمان
یکی از معضلاتی که مکرراً توسط اعضا مطرح می شد مشکل برقراری ارتباط اعضا و ارباب رجوع با پرسنل سازمان بود. رئیس سازمان با بیان این موضوع که اصلاح تلفن های سازمان از اهمیت خاصی برخوردار بود عنوان کردند: اصلاح تلفن ها جهت بهبود ساختار اداری جزء برنامه های سازمان بوده و در سال ۹۹ انجام شد در این سامانه با حذف شماره­های داخلی، برای هر یکی از کارکنان محترم سازمان یک شماره ثابت تعریف شده است. وی با بیان اینکه تلاش کردیم کارکنان پاسخگوی بدون­وقفه و مناسبی برای اعضای سازمان و ارباب رجوع باشند اظهار کرد: تعداد تماس­های صورت گرفته به سازمان در این سامانه توسط یک نرم­افزار ثبت می­شود. ارتباط آسان و سریع اعضا با سازمان، جلوگیری از مراجعات حضوری و پاسخ به سوالات اعضا با این سامانه محقق شده است. وی عنوان کرد: برای دریافت تعداد بالای شماره تلفن با محدودیت­های اداری از سوری شرکت مخابرات مواجه بودیم که با پیگیری­ها و جلسات مستمر این مهم محقق گردید.

بهره­برداری ساختمان دفاتر نمایندگی سازمان در شهرستان‌های استان
ریاست سازمان یکی دیگر از اقدامات مهم انجام شده در حوزه شهرستان­ها را ساخت و تکمیل ساختمان­های سازمان عنوان کرد و گفت: ساختمان اداری شهرستان خرمدره و خدابنده که در دوره هیات مدیره قبل شروع شده بودند ادامه یافته و به بهره­برداری رسیدند. زمین دفتر نمایندگی شهرستان خدابنده در زمان هیئت مدیره دوره پنجم خریداری و در دوره هفتم هیئت مدیره عملیات اجرایی آن آغاز شده بود. این ساختمان در دو طبقه با زیربنایی در حدود ۳۱۰ متر مربع و با اعتباری بالغ بر ۸ میلیارد ریال احداث شده است. دکتر رسولی خاطرنشان کرد: امید است با افتتاح این ساختمان گردش کار و فرایند تهیه نقشه و اجرای ساختمان ها در این شهرستان به بهترین شکل انجام گیرد.
ایشان به افتتاح دفتر نمایندگی شهرستان خرمدره نیز اشاره کرد و گفت: زمین  این پروژه در هیات مدیره دوره پنجم خریداری و عملیات احداث در دوره هفتم آغاز شده بود. همچنین تکمیل و ادامه عملیات اجرایی در هیات مدیره دوره هشتم در سال ۹۸ انجام و به پایان رسید. امیدواریم که احداث و بهره برداری از این ساختمان در راستای تسهیل و تسریع ارائه خدمات مهندسی به مردم شریف این شهرستان مفید واقع گردد.

راهیابی و حضور اعضای هیئت مدیره استان در شورای مرکزی
از دیگر موفقیت های سازمان استان می توان راه یافتن تعدادی از اعضای هیات مدیره به شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اشاره کرد. ایشان بیان نمودند : در این دوره دو نفر از اعضای هیئت مدیره به عضویت هیئت مدیره شورای مرکزی درآمدند. دکتر اصغر رسولی با بیان اینکه چهار عضو دیگر در کارگروه های شورای مرکزی عضویت پیدا کردند، اظهار کرد: حضور اعضای هیئت مدیره در بخش های مختلف شورای مرکزی برای ارتقای جایگاه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در سطح کشور حائز اهمیت است. وی افزود: خانم دکتر ترابی و آقای مهندس مجتبی زاده دو عضو در هیئت مدیره شورای مرکزی هستند. همچنین مهندس حمزه علی احمدی، مهندس یداله علی آبادی، دکتر یحیی نصیرا و دکتر قادر باقری به عضویت کمیته های تخصصی شورای مرکزی درآمدند.

چاپ خبرنامه داخلی سازمان
در راستای اطلاع­رسانی مناسب به اعضای سازمان در خصوص اقدامات، برنامه ها و فعالیت­های صورت گرفته خبرنامه داخلی به صورت الکترونیک و چاپی از ابتدای خردادماه سال جاری تدوین و به صورت ماهانه منتشر می گردد. دکتر اصغر رسولی با بیان اینکه وجود خبرنامه برای اطلاع­رسانی اقدامات انجام شده به اعضا توسط سازمان انجام شده است، افزود: کارهای اجرا شده، تصمیمات مهم سازمان و مصوبات و اقدامات مختلف در این خبرنامه اطلاع رسانی می­گردد.

شروع فعالیت صندوق حامی سازمان
صندوق حامی بعد از تعطیلی بیشتر از دو سال با اقدامات انجام گرفته احیا گردیده و در حال حاضر تسهیلات مورد نیاز اعضای سازمان را تامین می کند. دکتر اصغر رسولی با تاکید بر اینکه این صندوق به دلیل عدم انجام تعهدات مالی برخی از وام گیرندگان دارای تراز مالی منفی گردیده بود، اظهار کرد: با کمک هایی که توسط سازمان  به این صندوق انجام گردید، صندوق احیا و راه اندازی گردیده است. وی با بیان اینکه سامانه نرم افزاری جدید برای صندوق خرید و راه اندازی شده است، افزود: این صندوق تسهیلات دو تا ۵ میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه به اعضا ارائه می‌دهد.

واقعی شدن تعرفه خدمات مهندسی
برای واقعی کردن تعرفه خدمات مهندسی در استان تلاش­های زیادی صورت گرفته و امروز تعرفه­های خدمات مهندسی واقعی شده است. ریاست سازمان با اشاره به اینکه از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری موضوع افزایش تعرفه ها ابلاغ شد، اظهار کرد: برای اولین بار در چند سال اخیر این موضوع در ابتدای سال بر اساس ابلاغیه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور اجرایی گردید. دکتر رسولی تاکید کردند این اقدام در جهت حمایت از فعالیت مهندسان و واقعی کردن ارزش خدمات مهندسان در ساخت و ساز استان بوده است.

ارسال گزارشات مرحله ای ناظران به صورت الکترونیکی به شهرداری و سازمان
ارسال گزارشات مرحله­ای اعضای سازمان در یک اقدام تعاملی و هماهنگ با شهرداری زنجان به صورت الکترونیکی و غیرحضوری انجام خواهد شد. دکتر رسولی با بیان اینکه اپلیکشن موبایل طراحی شده است که توسط آن گزارشات مرحله ای ارسال خواهد شد، اظهار کرد: این اپلیکیشن توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان طراحی و مورد آزمایش و تایید قرار گرفته است. با این برنامه بدون نیاز به مراجعه حضوری توسط ناظران ارسال گزارشات محقق خواهد شد وی عنوان کرد با رونمایی از این سامانه شاهد عدم مراجعات حضوری و تسهیل و تسریع ارسال گزارشات پیشرفت مرحله­ای ساختمان خواهیم بود.

تقویت کنترل مضاعف ساختمان
در این دوره هیات مدیره تعداد اعضای کنترل مضاعف از ۶ نفر به ۶۴ نفر افزایش یافته است. دکتر اصغر رسولی با بیان اینکه افزایش کیفیت ساخت و ساز در زنجان مورد تاکید قرار داد، اظهار کرد: هرچند ناظران به کیفیت ساخت و ساز نظارت دارند، با تقویت مجموعه کنترل مضاعف که بیشتر جنبه مشاوره و راهنمایی دارد تلاش شده این رویکرد تقویت شود. وی بازدید از ساختمان های در حال احداث شهر را وظیفه این گروه برشمرد و گفت: با تقسیم بندی مناطق شهری، اعضای کنترل مضاعف در طول روز از ساختمان های در حال احداث مناطق تحت پوشش خود بازدیدهای مستمر خواهند داشت.

آغاز عملیات اجرایی مجتمع خدماتی-رفاهی مهندسان استان زنجان
با توجه به اینکه متاسفانه طی سال­های اخیر مشکلاتی برای ادامه فرایند ساخت باشگاه مهندسان در منطقه گاوازنگ ایجاد شده بود، بیان داشتند: بعد از یک و نیم سال تعطیلی با پیگیری های انجام شده پروانه پروژه در ابتدای سال ۹۹ تمدید و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. دکتر اصغر رسولی با بیان اینکه این پروژه با زیربنای حدود ۸ هزارمترمربع در جاده گاوازنگ نبش بلوار مهرانه در حال ساخت است، تاکید کرد: در این مجموعه خدمات رفاهی به اعضا شامل سالن ورزشی چند منظوره، سالن آمفی تئاتر، رستوران و…پیش بینی گردیده است.

اقدامات انجام شده در سیستم اداری سازمان
با عنایت به اینکه تاکید بر توسعه فرایندهای الکترونیکی در سازمان از اولویت های هیات مدیره می باشد اظهار داشتند: یکی از اقدامات مهم صورت گرفته در این راستا الکترونیکی کردن فرایندهای اداری سازمان بوده است. دکتر اصغر رسولی با بیان اینکه در فرایند سنتی حضور و غیاب، مرخصی و سایر فرایندهای اداری به صورت کاغذی بوده است، اظهار کرد: این رویکرد با ایجاد اتوماسیون اداری به صورت الکترونیکی شده و علاوه بر کاهش هزینه ها و استهلاک فرآیند امور را تسریع بخشیده است. ایشان با اشاره به وضعیت بایگانی سازمان عنوان نمودند تلاش شده است ساماندهی مناسبی در این بخش ایجاد شود. وی با بیان اینکه وضعیت بایگانی سازمان طی ماه های گذشته بروزرسانی شده است، اظهار داشتند: مرتب سازی بایگانی و الکترونیکی کردن آن، دسترسی به پرونده های جاری و ارائه خدمات به اعضا تسهیل می گردد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان با اشاره به اینکه هر سال باید در خصوص وضعیت استهلاکی ساختمان سازمان اقدامات بهینه صورت گیرد، گفت: یکی از اقدامات صورت گرفته اصلاح تاسیسات مکانیکی و وضعیت گرمایش و سرمایش سازمان می باشد. دکتر رسولی با بیان اینکه تجهیزات موتورخانه سازمان به روز رسانی شده است، اظهار کرد: با تخصیص اعتبار مورد نیاز تجهیزات به روزرسانی شده و در خصوص سرویس و نگهداری تاسیسات ساختمان سازمان اقدامات موثری انجام شده است.

توسعه اعطای تسهیلات بانکی برای اعضای سازمان
با تاکید بر رویکرد هیئت مدیره در راستای بهبود امور رفاهی اعضای سازمان، رایزنی لازم با شبکه بانکی جهت ارائه تسهیلات برای اعضای سازمان در قالب های مختلف برنامه ریزی گردید. دکتر رسولی با بیان اینکه هم اکنون اعضای سازمان برای تجهیز دفاتر مهندسی می­توانند تسهیلات دریافت کنند، اظهار کرد: تسهیلات ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیون ریالی در این راستا به اعضا اعطا می شود. از ابتدای سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۰۰۰ فقره تسهیلات به اعضای سازمان از طریق معرفی به بانک های عامل صورت گرفته است.

احیای سیستم ارجاع نظارت
با عنایت به ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی در خصوص اجرای فرایند ارجاع نظارت ایشان اشاره کردند: در راستای تحقق ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی سامانه ارجاع نظارت در سازمان راه اندازی شده است. دکتر اصغر رسولی با تاکید بر اجرای ابلاغیه­ها و قوانین مربوطه، اظهار کرد: راه اندازی ارجاع نظارت مطابق با مبحث دوم مقررات ملی ساختمان محقق شده است. مطابق با این فرایند تمامی کارهای نظارت مهندسان از طریق این سازمان ارجاع می شود.

توسعه دفاتر حقوقی
با توجه به آغاز طرح اقدام ملی مسکن در سطح کشور و استان زنجان ریاست سازمان بیان داشتند جهت استفاده بیشتر از ظرفیت خدمات مهندسی استان، تعداد دفاتر حقوقی و شرکت های مشاور جهت ارائه خدمات در استان با هماهنگی اداره کل راه و شهرسازی افزایش پیدا کرده است. دکتر اصغر رسولی با بیان این مطلب، اظهار کرد: اجرای طرح اقدام ملی مسکن ظرفیت جدیدی برای فعالیت و ارائه خدمات مهندسی در سطح استان بود که تلاش شده برای اجرای طرح اقدام ملی با همکاری اداره کل راه و شهرسازی اقدام گردد. وی افزود: اجرای طرح اقدام ملی مسکن برای اعضای سازمان زمینه کاری مناسبی فراهم ساخته است. در این راستا برای اولین بار در سطح کشور راه اندازی سیستم ارجاع کار به شرکتهای حقوقی و مهندسین مشاور در سامانه نظامیار سازمان راه اندازی شده است.

اتصال سیستم نظارت انشعابات آب و فاضلاب به سامانه نظامیار سازمان
رئیس سازمان در خصوص موضوع اتصال سیستم نظارت انشعابات آب و فاضلاب به سامانه نظامیار سازمان اشاره کردند مقدمات ایجاد فرایند نظارت آب و فاضلاب در سامانه نظامیار انجام شده است. قرارداد لازم در این خصوص منعقد گردیده و به زودی شاهد انجام فرآیند نظارت به انشعابات آب و فاضلاب در سامانه نظامیار خواهیم بود.

اخذ سند برای ساختمان مرکزی سازمان
با توجه به وجود مشکلات زیاد برای دریافت سند ساختمان سازمان نظام مهندسی استان زنجان در سال های قبل و با پیگیری های جدی سند تک برگی آن صادر شده است. وی با بیان اینکه از سال ۸۹ که ساختمان به بهره­برداری رسیده برای دریافت سند پیگیری هایی صورت گرفته بود، تاکید کرد: سند زمین ساختمان فعلی سازمان در بلوار اشراق، تقاطع مهندس صادر شده و در حال حاضر در حال انتقال از اداره کل راه و شهرسازی به نام سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان می باشد.

انجمن صنفی مهندسان مجری
از دیگر اقدامات انجام شده  می توان کمک به ایجاد انجمن صنفی مهندسان مجری اشاره کرد. ریاست سازمان عنوان کردند: در سال ۹۸ موضوع ایجاد انجمن صنفی مهندسان مجری از طرف سازمان و اعضای انجمن پیگیری شده است. دکتر اصغر رسولی با بیان اینکه پیگیری های صورت گرفته منجر به اخذ پروانه فعالیت انجمن شده است، اظهار کرد: در حال حاضر این انجمن تشکیل و برای انجام برخی از فعالیت­های  مهندسان مجری در سازمان مستقر شده است.

تعرفه طراحی و نظارت گودبرداری در رشته عمران
تعرفه طراحی و نظارت سازه های نگهبان برای اولین بار پس از تایید کمیسیون تخصصی عمران و تایید هیات مدیره مصوبه اجرای آن از ابتدای آبان ماه سال ۱۳۹۹ از هیات چهارنفره استان اخذ گردید. با این مصوبه در صورت اعلام کتبی مهندس ناظر و مجری مبنی بر ضرورت احداث سازه نگهبان با تعیین مقدار حق الزحمه این موضوع به طراح سازه ارجاع و پس از تایید نقشه ها موضوع به ناظر و مجری جهت اجرا ابلاغ می گردد.

تعرفه نقشه های جانمایی پارکینگ
با پیشنهاد کمیسیون تخصصی معماری و تایید هیات مدیره سازمان در خصوص حق الزحمه  نقشه های جانمایی پارکینگ توسط مهندسان طراح معماری، موضوع در هیات چهارنفره استان مطرح و برای ساختمانهایی که نیاز به نقشه­های ازبیلت ندارند مورد تصویب قرار گرفته و اجرایی گردید.

ظرفیت اشتغال مهندسین رشته شهرسازی
ظرفیت اشتغال مهندسان شهرسازی با پیشنهاد کمیسیون تخصصی شهرسازی و تایید هیات مدیره در پایه های مختلف مهندسی از ریال به متراژ و تعداد کار و ظرفیت اشتغال در هماهنگی با سایر رشته هادر هیات چهارنفره استان تغییر داده و اصلاح گردید. همچنین با توجه به اینکه شرح خدمات و چک لیست طرح تجمیع اراضی در راستای ارتقای کیفیت خدمات مهندسی مستلزم صرف هزینه و زمان از طرف مهندسین می باشد نحوه پرداخت حق الزحمه آن در هیات چهارنفره استان مطرح و به تصویب رسید.

تصویب تعرفه پیشنهادی رشته نقشه­برداری
با تصویب تعرفه پیشنهادی برای تهیه نقشه های موقعیت اراضی مربوط به پرونده های درخواست تعیین کاربری در خارج از محدوده و حریم شهرها موضوع از سوی کمیته تخصصی نقشه برداری تهیه و پیشنهاد گردیده و پس از تایید هیات مدیره مصوبه اجرایی آن از هیات چهارنفره استان اخذ گردید که شرح خدمات و تعرفه آن مطابق دستوالعملی است که در کمیسیون تخصصی نقشه برداری تهیه شده است.

استفاده از مجری ذیصلاح برای تمامی ساخت و سازها در مناطق بافت فرسوده
با پیشنهاد هیات مدیره سازمان و تایید اداره کل راه و شهرسازی و هیات چهارنفره مقرر گردید برای کلیه ساخت و سازها در بافت فرسوده از مهندسین مجری ذیصلاح استفاده گردد. با توجه به دشواری­های ساخت و  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان در بافت فرسوده به لحاظ همجواری ها و سازه های نگهبان استفاده از مجری ذیصلاح در راستای اجرای صحیح و باکیفیت این ساختمانها از بهمن ماه سال ۱۳۹۸ پیش بینی و عملیاتی گردیده است.

راه اندازی سیستم ارجاع کار به آزمایشگاه های بتن
بر اساس مصوبه هیات مدیره سازمان و تایید هیات ۴ نفره استان جهت رعایت عدالت در ارجاع کار به آزمایشگاه های بتن بر اساس دستورالعمل تهیه شده توسط کمیته آزمایشگاه ها ارجاع کار از ابتدای آبان شروع گردید. در این طرح برای حفظ جایگاه آزمایشگاه ها حق الزحمه آزمایشات به حساب سازمان واریز و توسط سازمان در انتهای هرماه به حساب آزمایشگاه های بتن واریز می گردد.

اهم سایر فعالیت­ها و برنامه­های در دست اجرا
رئیس سازمان مهم ترین کارهای در دست اجرای سازمان را پیگیری و اختصاص واحد مسکونی برای اعضا و پرسنل فاقد مسکن سازمان در قالب طرح اقدام ملی مسکن، اتصال سیستم انفورماتیک سازمان به شهرداری جهت ارسال گزارشات مرحله ای ناظرین به صورت آنلاین بدون مراجعه به شهرداری، اتصال سیستم انفورماتیک سازمان به اداره ثبت اسناد و املاک، تکمیل مجتمع خدماتی، رفاهی مهندسین استان زنجان، خرید یا احداث ساختمان دفتر نمایندگی برای شهرستان ابهر اشاره کرد. همچنین طرح طبقه بندی مشاغل سازمان در راستای ساماندهی نظام اداری و بهبود ارائه خدمات مهندسی مراحل پایانی خود را طی می کند.
بدیهی است در یک سال پیش رو نیز کلیه اعضای هیات مدیره خودرا متعهد می دانند تا با تمام توان خود و با استفاده از همه ظرفیت های موجود ، ضمن تکمیل اقدامات، تصمیمات و پروژه های در دست انجام، برای تحقق اهداف والای سازمان– به ویژه تلاش برای ارتقای جایگاه سازمان و اعتلای مقام مهندسی، بهبود کیفیت خدمات مهندسی، ترویج مقررات ملی ساختمان و مراعات دقیق قوانین، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری، رعایت حقوق بهره برداران ساختمان، دفاع از حیثیت و حقوق حرفه ای اعضا و جلوگیری از مداخله اشخاص فاقد صلاحیت، تنسیق امور مهندسی و تنظیم روابط بین کارفرمایان و مهندسان و ….-  از هیچ تلاشی فروگذار ننمایند.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
پایانِ یک ایدئولوژی دیگر
خبر قبلی
مدیران دل نازک زنجان/ همدلی‌زنجان به ارشاد احضار شد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست