1. اخبار استان
  2. استقلال حرفه‌ای مرکز آمار هزینه های خودش را دارد

کد خبر: 745

استقلال حرفه‌ای مرکز آمار هزینه های خودش را دارد

 

رتبه نخست استان زنجان در طرح های آماری سال ۹۵ کشور

استقلال حرفه‌ای مرکز آمار هزینه های خودش را دارد

 

رئیس مرکز آمار ایران به طرح های آماری جاری کشور اشاره کرد و گفت: استان زنجان در سال گذشته رتبه نخست کشور را در سرجمع شاخص ها به دست آورده است.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ امید‌علی پارسا در مراسم اختتامیه هشتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن استان زنجان، با بیان اینکه در سال گذشته با لحاظ ۱۳۴ شاخص استان زنجان در طرح های آماری جاری کشور رتبه نخست را کسب کرده است، اظهار کرد: در سال ۹۴ نیز استان زنجان با ۱۱۰ شاخص توانست رتبه دوم را در سطح کشور کسب کند. استان زنجان جزو استان های موفق در اجرای طرح های آمارگیری کشور محسوب می شود.

این مسئول به سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ اشاره کرد و یادآور شد: در نخستین سرشماری عمومی و نفوس مسکن که تجربه اینترنتی بود شاهد تحقق ۴۸.۴ درصد سرشماری اینترنتی بودیم که موفقیت بزرگی برای کشور محسوب می شود. کشورهای دیگر که برای نخستین بار تجربه برگزاری اینترنتی سرشماری را دارند آمار کم تری به نسبت ایران دارند.

وی با بیان اینکه هدف ۳۵ درصدی برای تحقق اینترنتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۹۵ پیش بینی شده بود، خاطرنشان کرد: تحقق این موفقیت حاصل تلاش همه قوا و ارکان مختلف نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است که نام ایران را در سطح بین المللی ماندگار کرد.

پارسا فعالیت مراکز آمار در سطح دنیا را دارای شرایط و اصولی عنوان کرد و اظهار داشت: این اصول در مرکز آمار ایران نیز مصداق دارد. نخستین موضوع اصولی در آمارگیری اصل بی طرفی است. مرکز آمار بدور از مسائل سیاسی و جناحی فعالیت علمی و اصولی خود را انجام می دهد.

رئیس مرکز آمار ایران استقلال حرفه ای مرکز آمار را دارای هزینه هایی برشمرد و تاکید کرد: اطلاعات مرکز آمار محرمانه بوده و از اصول حرفه ای حاکم بر نظامات آماری دنیا بهره برده می شود. موضوع و اصل مهم دیگر که در مرکز آمار مورد تاکید قرار دارد جلوگیری از تفسیر غلط و جهت دار از آمار است. برخی اقدامات در این راستا به دلیل نزدیک شدن به انتخابات طبیعی قلمداد می شود. وقتی آمار تقسیر غلط می شود تکلیف داریم و در غیر این صورت تکلیفی بر عهده مرکز آمار نیست.

وی به برخی رویکردها در کشور در راستای زیرسوال بردن عملکرد آماری اشاره کرد و گفت: برخی عنوان می کنند که چگونه نرخ تورم کاهش پیدا کرده در حالی که قیمت ها کاهشی نبوده است. کاهش نرخ تورم به معنی کاهش قیمت نبوده و در واقع سرعت رشد قیمت ها کاهش می یابد. در محاسبه نرخ تورم به ۵۵ هزار مغازه و ۲۳۰ هزار رجوع می شود و با اقدامات کارشناسی نرخ تورم احصا و اعلام می شود. این اقدامات سخت و طاقت فرسا بوده و خروجی آمار کاملا علمی است. خیلی ها دوست ندارند شاهد کاهش این نرخ باشند.

پارسا به آمار نمونه گیری نیروی کشور اشاره کرد و یادآور شد: ۶۰ هزار خانوار نمونه در کشور انتخاب می شوند و با حضور کارشناسان آمار با رویکردی علمی و فنی اطلاعات مختلفی اخذ می شود. نرخ بیکاری در کشور برای پایان سال گذشته ۱۲.۴ درصد بوده است. کسی مدعی حل مشکل بیکاری نیست و باید ابعاد واقعی مسئله اشتغال به مردم ارائه شود. یک میلیون و ۴۲۰ هزار نفر به نیروی فعال کشور برای اشتغال افزوده شده و برای ۷۴۰ هزار فرصت جدید شغلی ایجاد شده است. طبیعیتا مشکل اشتغال در کشور برطرف نشده اما کارهای زیادی برای ایجاد اشتغال صورت گرفته است. از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۵ به صورت متوسط سالیانه ۴۹۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده و به تعداد شاغلین اضافه شده است.

رئیس مرکز آمار ایران به رویکرد برخی رسانه ها در خصوص تقسیر از آمار اشاره کرد و گفت: برخی رسانه ها با استفاده از یک خبرنگار و کارشناس متوسط اقدام به تقسیر آمار می کنند. این روزها مرکز آمار تبدیل به مرکز تکذیبیه شده است و اطلاعات و آمار درست انتشاری در پاسخ به برخی رسانه ها نیز با جهت گیری انتشار می یابد.

وی اقدامات دولت های مختلف را عملکرد نظام جمهوری اسلامی برشمرد و تاکید کرد: امروز هر فرد و کارشناسی در سطح دنیا برای مرکز آمار آمارگیری کند به اعداد فعلی خواهد رسید. افرادی ناآگاهانه سرمایه اجتماعی نظام آماری کشور را هدف قرار می دهند. مرکز آمار مرجع و مرکز غیرسیاسی در کشور است. نباید هر مطلب و تفسیر اشتباه و نابجا و بی محتوا را در فضای مجازی نشر داد.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
زنجان، شهر پاک، سرزنده، ایمن، هوشمند و دوستدار طبیعت
خبر قبلی
قطعه نخست راه آهن زنجان-قزوین ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست