1. اخبار استان
  2. اقدامات توسعه ای باغات زیتون طارم روی زمین مانده است

کد خبر: 15963

اقدامات توسعه ای باغات زیتون طارم روی زمین مانده است

استاندار زنجان با اشاره به وضعیت تولید محصول زیتون در استان زنجان، گفت: در توسعه باغات زیتون شهرستان طارم اقدام اصولی صورت نگرفته و کارها بصورت مقطعی دنبال شده که این امر باعث شده بسیاری از کارها پس از چندین سال بر زمین بماند.

به گزارش همدلی‌زنجان؛  فتح اله حقیقی در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان، اظهار کرد: نتوانسته ایم از حق خود در تولید و صادرات زیتون دفاع کنیم.

وی با بیان اینکه ضروری است در زمان برداشت محصول زیتون در شهرستان طارم واردات این محصول متوقف شود، افزود: شهرستانی که ۴۰ درصد تولید زیتون کشور را دارد باید از طرف مسئولین کشور حمایت شود و سازمان صمت و جهاد کشاورزی مامور شدند تا نظرات استان را به وزارتخانه های مطبوع ارائه کنند.

استاندار زنجان یادآور شد: یکی از برنامه های مهم در استان، تعریف برند و معرفی هرچه بهتر زیتون طارم در کشور است زیرا بسیاری در کشور هنوز نمی دانند که با کیفیت ترین زیتون و روغن زیتون تولید مختص شهرستان طارم است.

وی با بیان اینکه ظرفیت بخش کشاورزی برای ایجاد فرصت های شغلی خُرد و بنگاه های اقتصادی زودبازده بسیار مهم است، تاکید کرد: بانک های استان هم می توانند برای حمایت از این طرح ها برنامه های خود را برای سال جهش تولید ارائه کنند.

حقیقی افزود: محقق شدن جهش تولید مستلزم دوری از حاشیه ها، نظارت دقیق بر اجرای طرح ها، پرهیز از عملکردهای شعاری و موازی کاری است.

 

مدیران چابک و متعصب مورد نیاز مجموعه مدیریتی استان زنجان

استاندار زنجان با بیان اینکه بسیاری از کارهای برزمین مانده سال های قبل بخاطر حاشیه سازی ها و تعلل در انجام امور بوده است، یادآور شد: ما در استان زنجان اینگونه اقدامات و کاستی های مدیران را نمی پذیریم و مدیران چابک و پا به کار و متعصب مورد نیاز مجموعه مدیریتی استان است.

وی تاکید کرد: قلع و قمع درختان و باغات در شهرستان طارم بدلیل کاشت آن ها در اراضی ممنوعه و غیر قانونی بود و چون در سال های قبل اقدامی برای تخریب آنها صورت نگرفته بود گمان بر این می رفت که دیگر کسی با احداث کنندگان آن کاری نخواهد داشت.

حقیقی یادآور شد: مشکل کمبود آب در شهرستان طارم با وزیر نیرو مطرح خواهد شد و شرکت آب منطقه ای استان هم برنامه هایی برای حل این مشکل دارد اما اقدام مهم، مسدود کردن چاه های کشاورزی غیرمجاز و جلوگیری از برداشتهای غیرقانونی است .

استاندار زنجان با اشاره به اینکه با توجه به ضعف بخش صادرات در برخی محصولات تولیدی استان از جمله زیتون، باید نقشه راه صادرات استان هر چه زودتر تدوین و ارائه شود، تاکید کرد: علاوه بر آن در کمیته احیا واحدهایی که قابلیت بازگشت به چرخه تولید را دارند، واحدهای فراوری زیتون نیز شناسایی شود تا راهکار و مساعدت لازم در این بخش صورت گیرد.

وی افزود: شهرستان طارم ۲۰ هزار هکتار باغ زیتون دارد که ۱۵ هزار هکتار آن بارده است و استان زنجان بزرگترین تولید کننده زیتون کشور است. اکنون حدود ۸هزار نفر در شهرستان طارم از طریق برداشت زیتون ارتزاق می‌کنند.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
ورود سامانه بارشی به استان زنجان از بعدازظهر امروز
خبر قبلی
۸۰ درصد عوارض صدور پروانه احداث واحدهای صنعتی و تولیدی در زنجان رایگان شد
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست