1. اخبار استان
  2. “زیتون” استان زنجان طلا به قیمت خاک!

کد خبر: 16056

زیتون استان زنجان؛ مهجور در کشور

“زیتون” استان زنجان طلا به قیمت خاک!

استاندار زنجان: در بخش تولید زیتون نیز استان زنجان باید حق خود را احیا کند

استان زنجان در کنار ظرفیت های فراوانی که در بخش های مختلف اقتصادی دارد، شرایط و زمینه توسعه ای فراوانی در اقتصاد کشاورزی داشته اما تا به امروز نتوانسته استافده بهینه و موثری از آن بکند. مصداق این سخن اینکه سهم اشتغال بخش کشاورزی در اقتصاد استان مطابق آخرین اظهارات مسئولان ۳۳ درصد است اما ارزش افزوده این بخش حدود ۲۶ درصد برآورد شده است!

به گزارش همدلی‌زنجان؛ سهم اشتغال کشاورزی کشور حدود ۱۸ درصد برآورد شده که نشان می دهد اقتصاد استان زنجان وابستگی بیشتری به حوزه کشاورزی دارد و ظرفیت ها نیز در این بخش فراوان است. یکی از محصولات استراتژیک این حوزه در استان زنجان زیتون است. محصولی که در سطح کشور کیفیت بسیار خوبی دارد و سطح زیرکشت باغات زیتون طارم نیز حجم قابل توجهی است. به گونه ای که مطابق اظهارات رسمی مسئولان نیمی از زیتون کشور در استان زنجان تولید می شود.

حال سوالی که مطرح است؛ اینکه با توجه به حجم بالای تولید و سطح بالای کیفی تولید این محصول در استان زنجان، ارزش افزوده و جایگاه این محصول در اقتصاد استان و توسعه منطقه طارم به چه میزان است؟

در آخرین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان مسائل و موضوعات مهمی در خصوص زیتون استان زنجان و کشور مطرح شده است. در این خصوص رئیس اتاق بازرگانی زنجان پویایی و رشد صنعت زیتون استان را در گرو توسعه صنایع تبدیلی، یارانه های حمایتی و توسعه باغات عنوان کرده است.

علی یگانه‌فرد با اشاره به اینکه ایران با تولید ۵۷ هزار تن زیتون رتبه نهم تولید زیتون و رتبه سی و پنجم تولید روغن زیتون در جهان را در اختیار دارد، اظهار کرد: برای صادرات و همچنین توسعه تولید این محصول در کشور جای کار و ظرفیت بالایی وجود دارد.  ۹۵ درصد تجارت در حوزه زیتون مربوط به روغن زیتون است و این در حالی است که ما حدود ۳ درصد صادرات زیتون داریم که می تواند با تقویت شرکت های صادراتی در این زمینه توسعه پیدا کند.

رتبه نخست کشور برای استان زنجان با تولید حدود ۴۵ هزار تن زیتون

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به این که زنجان با تولید حدود ۴۵ هزار تن در سطح زیر کشت بیش از ۲۰ هزار هتکار باغات زیتون رتبه نخست کشور را داراست و انتظار است گمرگ استان به عنوان گمرک تخصصی زیتون پیش‌بینی شود.

یگانه فرد با بیان اینکه می‌توان با عضویت در اتاق SPAX تونس که پیش از این قزوین و مازندران به عضویت آن درآمده اند و همچنین اتاق های مرتبط با زیتون تسالا نوکی یونان و والنسیا اسپانیا و همچنین ثبت جهانی در فائو در زمینه برندینگ و معرفی این محصول نیز فعالیت ها را توسعه داد.

وی با اشاره به پیشنهاد برگزاری سمینار مشترک با تجار و فعالان اقتصادی زیتون ترکیه از سوی اتاق بازرگانی زنجان، افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و موارد دیگر برگزاری نمایشگاه های مجازی در حال توسعه بیشتری است که در اتاق زنجان نیز تمهیدات لازم برای برگزاری و حضور مجازی علاقه مندان در نمایشگاه های مجازی دنیا در حال تدارک است.

حصور نمایندگان مجلس در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی…!

یگانه فرد در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به آغاز به کار مجلس یازدهم و تبریک به منتخبان استان زنجان در این دوره، خاطرنشان کرد: حضور نمایندگان در جلسات شورای گفت‌وگو در آیین نامه این جلسات پیش بینی شده که می‌توان از این حضور به نحو موثری استفاده کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات در حوزه زیتون و توسعه تولید آن از سوی اتاق زنجان احصا و برای آن پیشنهاداتی در نظر گرفته شده است که می‌توان در بخش‌های مختلفی آن را عملیاتی کرد، تصریح کرد: تبدیل ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیبدار کشور به باغات در راستای برنامه پنج ساله ششم اقتصادی ، زیتون نیز همچون دانه های روغنی از سوبسید و حمایت های دولتی برخوردار شود و حمایت از توسعه ظرفیت صادراتی و صنایع تبدیلی ازجمله این پیشنهادات است.

ضرورت ایجاد برندینگ برای زیتون زنجان/ مشکلات توسعه اراضی شیبدار زیتون در طارم!

 محمود ضرابی، نایب رئیس اول اتاق بازرگانی زنجان نیز با اشاره به بحث برندینگ در زیتون، ابراز کرد: ایجاد برندینگ برای زیتون زنجان، می‌تواند استان زنجان را در این بخش در سطح ملی و جهانی شناخته تر کند.

در ادامه این جلسه مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون ایران با اشاره به مشکلات عدیده تولید و صادرات زیتون و روغن زیتون، ابراز کرد: قزوین و گیلان بحث اراضی شیبدار و مشکلات آن را حل کردند و مدیران ارشد استانی نیز باید این مشکل را در زنجان حل نمایند.

وی با تاکید بر اینکه زیتون ایران در بین کشورهای جهان شناخته شده است و به نام زیتون خوشنام و خوش طعم ایرانی مطرح می شود، ابراز کرد: این در حالی است که زیتون طارم به نام زیتون استان های همجوار به فروش می رسد در حالی که می‌توان با ایجاد بازارچه عرضه بین ابهر و زنجان در راستای هویت دادن به زیتون استان حرکت کرد.

ایجاد گمرک تخصصی زیتون در زنجان

فتح الله حقیقی، استاندار زنجان نیز در پنجاه و چهارمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با تاکید بر اینکه در بخش تولید زیتون استان زنجان باید حق خود را احیا کند، افزود: در راستای توسعه تولید این محصول حرکت و برای ایجاد گمرک تخصصی زیتون در زنجان طرحی آماده و بر روی صادرات این محصول کار شود.

استاندار زنجان در ادامه با اشاره به اینکه موضوع ممنوعیت واردات زیتون در فصل برداشت این محصول را در سطح دولت پیگیری خواهیم کرد، گفت: در رابطه با مشکلات توسعه باغات زیتون در اراضی شیبدار که یکی از اولویت ها و بسیار مهم می باشد و تخصیص و تامین حق آبه این اراضی را در حضور وزیر نیرو مطرح و پیگیری خواهیم کرد.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد بازارچه فروش زیتون ، مشکل زیست محیطی پساب زیتون و موضوع برندینگ این محصول از جمله مواردی دانستند که باید با کار کارشناسی و ارائه طرح های اجرایی در جهت رفع مشکلات به صورت جدی پیگیری و اقدام شود .

توسعه کشت زیتون در ۱۳۰۰ هکتار از اراضی شیب‌دار

 جواد تاراسی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی اسان زنجان نیز در خصوص محسول زیتون در استان زنجان، اظهار کرد: یکی از طرح‌های جهادکشاورزی توسعه کشت زیتون در ۱۳۰۰ هکتار از اراضی شیب‌دار است. این طرح بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تلاش داریم از محل تعدیل چاه‌ها و ارتقای بهره‌وری آب شهرستان طارم، مشکل تأمین آب را برطرف کنیم.

 

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
تولید بیش از ۲۲ میلیون قلم کالای بهداشتی توسط خیرین حرم‌ساز و موکب‌های سلامت
خبر قبلی
بارش های رگباری موقت و رعد و برق در استان زنجان
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست