1. اخبار استان
  2. دانشگاه زنجان در میان دانشگاه های نامدار جهان

کد خبر: 9743

دانشگاه زنجان در میان دانشگاه های نامدار جهان

براساس پایگاه رتبه بندی آموزش عالی تایمز (Times Higher Education) در سال ۲۰۱۹، دانشگاه زنجان رتبه ۱۰۰۱+ کسب نمود. این دانشگاه در حوزه علوم مهندسی و علوم پایه فیزیکی (از جمله شیمی، فیزیک، زمین شناسی، محیط زیست، آمار و ریاضی) رتبه ۶۰۰ تا ۸۰۰ و در حوزه علوم زیستی (کشاورزی، زیست شناسی و تربیت بندی) رتبه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰را بدست آورد.

به گزارش همدلی‌زنجان؛ این دانشگاه نیز رتبه ۳۵۰-۳۰۱ را بین دانشگاههای آسیایی کسب نمود.  پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است.

این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷.۵ درصد و ارتباط با جامعه صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است که دانشگاه‌های جهان را رتبه بندی می‌کند.

ایران در سال ۲۰۱۹ دارای ۲۹ دانشگاه در بین دانشگاههای رتبه بندی شده است و دانشگاه زنجان جزء ۲۲ دانشگاه برتر ایران قرار گرفته است. در رتبه بندی جهانی، سه دانشگاه آکسفورد و کمبریج (از انگلیس) و استنفورد (از آمریکا) در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم و نیز دانشگاه‌های MIT، صنعتی کالیفرنیا، هاروارد، پرینستون، ییل و کالج لندن به ترتیب دررتبه های ۴ الی ۱۰ دنیا قرار گرفته اند.

در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان سه دانشگاه از کشور انگلستان و ۷ دانشگاه از ایالات متحده بوده اند. کشور آمریکا با ۱۷۲ دانشگاه، انگلیس ۹۸ دانشگاه، آلمان ۴۷ دانشگاه، استرالیا ۳۵ دانشگاه، فرانسه ۳۴ دانشگاه و کانادا ۲۷ دانشگاه در این رتبه بندی داشته اند.

دانشگاه سوربن فرانسه با کسب رتبه ۷۳ بالاترین رتبه را در میان دانشگاه‌های تازه وارد ( newcomer)  دررتبه بندی دارد. در میان دانشگاه‌های برتر کشورهای اسلامی، عربستان سعودی در بازه ۲۵۰-۲۰۱، مالزی و امارات متحد عربی در بازه ۳۵۰-۳۰۱، ایران، ترکیه و اردن در بازه ۴۰۰-۳۵۱ بهترین رتبه جهانی را کسب کرده اند.

در مجموع از میان کشورهای اسلامی تنها ۱۱ دانشگاه رتبه زیر ۵۰۰ داشته اند. در سال ۲۰۱۹ ایران گوی سبقت را از ترکیه ربوده است و با ۲۹ دانشگاه نسبت به ترکیه که ۲۳ دانشگاه در رتبه بندی حاضر دارد پیشی گرفته است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ جایگاه ایران به لحاظ تعداد دانشگاه برتر، بعد از کشور ترکیه کشورهای اسلامی در منطقه قرار گرفته بود.

در بین کشورهای اسلامی منطقه، کشورهای مالزی، پاکستان و عربستان به ترتیب با ۱۱، ۹ و ۶ دانشگاه پس از ایران و ترکیه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی داشته اند. در این رتبه بندی کشور ترکیه ۵، عربستان ۴ مالزی ۲ دانشگاه با رتبه زیر ۱۰۰ داشته است.

نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۱۹ در آسیا نشان دهنده رشد چشمگیر ۶۰ درصدی حضور دانشگاه‌های کشور در این رتبه بندی است. در گزارش اخیر رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی سال ۲۰۱۹ از جمهوری اسلامی ایران تعداد ۲۹ دانشگاه وجود داشته که ۴ دانشگاه کشور در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته اند. رتبه بندی آسیایی تایمز در سال ۲۰۱۹، تعداد ۴۱۷ دانشگاه را از ۲۷ کشور در بردارد.

در این رتبه بندی دانشگاه شین هوا (Tsinghua University ) از کشور چین رتبه اول را در بین دانشگاه‌های آسیایی به خود اختصاص داده است. دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ به ترتیب رتبه دوم و سوم را دارند. در منطقه آسیا، کشور چین با ۷۲ دانشگاه و کسب رتبه جهانی ۲۲ توسط دانشگاه شینگ هوا بهترین رتبه جهانی در میان دانشگاه‌های آسیا معرفی شده و کشور سنگاپور با دو دانشگاه و کسب رتبه جهانی ۲۳ توسط دانشگاه NUS در جایگاه بعد قرار دارد.

کشور ژاپن با ۱۰۳ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه و دانشگاه توکیو رتبه جهانی ۴۲ را کسب کرده است. کشور چین ۷ دانشگاه، ژاپن ۲ دانشگاه و سنگاپور نیز ۲ دانشگاه رتبه زیر ۲۰۰ داشته اند.

ایران نیز در سال ۲۰۱۹ دارای ۲۹ دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر آسیایی بوده است که این تعداد در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۴ دانشگاه بوده است. ایران نه تنها به لحاظ تعداد دانشگاه، بلکه به لحاظ جایگاه نیز در سال ۲۰۱۸ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. دانشگاه نوشیروانی بابل که برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی تایمز معرفی شده است توانسته جایگاه ۴۳ آسیا را اخذ کند.

گزارش خطا / تخلف

نوع تخلف یا مشکل را مشخص کنید *
Select an option
توضیحات *
Fill out this field

تبلیغ در همدلی
خبر بعدی
افتتاح پل گلشهر مطابق با برنامه زمان‌بندی انجام می‌شود
خبر قبلی
زنجان رتبه نخست احساس امنیت و آرامش گردشگران نوروزی در کشور
مطالب مرتبط

ـ دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
ـ پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
ـ پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آخرین اخبار
پربحث ترین اخبار
یادداشت
فهرست